1. The problem statement, all variables and given/known data
6,0 ml 0,1M sodiumhydroxide was mixed with a 5,0 ml HClO-solution. pH was determined to 7,32 in this mix.
By titration of 5,00 ml HClO-solution were 10,0 ml 0,10 M NaOH used.
2. Relevant equations
HClO + NaOH- → Na+ + H2O + ClO-
3. The attempt at a solution
n(NaOH)=n(HClO)=V(NaOH)*c(NaOH)= 0,1 * 0,100 = 0,001 mole
c(HClO)= n(HClO)/V(HClO) = 0,001/0,005 = 0,2
6,0 ml 0,1M sodiumhydroxide was mixed with a 5,0 ml HClO-solution. pH was determined to 7,32 in this mix.
By titration of 5,00 ml HClO-solution were 10,0 ml 0,10 M NaOH used.
It is not cleared what do you want to calculate?
Pl give the complete question and I will help you