A 50.00-mL sample of 0.0250 M silver nitrate is mixed
with 0.0400 M chromium(III) chloride.
(a) What is the minimum volume of chromium(III)
chloride required to completely precipitate silver chloride?
(b) How many grams of silver chloride are produced
from (a)?
1. The basic reaction is Ag+ + Cl- => AgCl
2. Wie have 50 ml of a 0,025 Mol/l silver nitrate solution .
This correspond to 0,05 l*0,025 mol/l = 0,00125 mol = 1,25 mmol Ag+
The same amount we need for chloride
3. The Chromium-III-chloride solution is 0,04 M
CrCl3 => Cr3+ + 3 Cl-. The molarity regarding chloride is 3 times = 0,12 M = 0,12 mol/ l = 0,12 mmol/ ml
To get 1,25 mmol Cl- we need 1,25mmol/ 0,12 mmol/ ml = 10,41 ml
We produce 1,25 mmol AgCl what correspond to the mass of 179,15 mg with molar mass of 143,32 g/mol
Quote from: Harini on October 03, 2022, 05:16:36 AM
A 50.00-mL sample of 0.0250 M silver nitrate is mixed
with 0.0400 M chromium(III) chloride.
(a) What is the minimum volume of chromium(III)
chloride required to completely precipitate silver chloride?
(b) How many grams of silver chloride are produced
from (a)?
Write the balanced equation first.
3Ag NO
3 +CrCl
3====>3AgCl(s) + Cr(NO
3)
3It is clear from the equation that 3 moles of silver nitrate are reacting with one mole of chromium (lll) chloride .
Moles of AgNO
3 = Mx V (L)
= 0.050 x 0,025 moles
Now moles of CrCl
3 needed to precipitate Ag+ =( 0.050 x 0,025 )?3. moles. = Mx V (L)
Calculate volume of CrCl
3 from above equation.
B) From balanced equation we know
3 moles of AgNO
3 is giving 3 moles of AgCl
Convert moles of AgNO
3 to AgCl and convert it to grams by multiplying it with molar mass of AgCL